2014. július 25., péntek

Cukkinikéregben bundázott fasírt

A minap Zsóka mutatott egy ötletes, cukkinis ételt, húsnapra ajánlotta és biza annyira megtetszett, hogy muszáj volt elkészítenem. Az eredeti ötlet erről az orosz blogról származik, mivel a sok fázisfotó mutatja, mit, hogyan kell csinálni, még oroszul sem kell tudni ahhoz, hogy megértsük. De aki ismeri a kisbetűket is, nemcsak a nagyokat, nyugodtan nézzen körül a blogon, mert rengeteg finom étel van rajta egészséges társításban. Na, szóval, az én változatom így néz ki, tettem bele egy kis kanyart, és a kedvenc szezámmagos paníromba forgattam a cukkinikarikákat. Természetesen, ez is megjelenik közelebbről a Székely Konyhában.

Elkészítési idő: 1 óra. Kitűnő feltét, de akár előétel is lehet ünnepi alkalmakkor. 

Fasírt: 35 dkg darált hús (sertés és borjú vegyesen), 1 közepes sárgarépa, 1 tejben áztatott kicsi zsemle, 2-3 cikk fokhagyma, 1 kis fej hagyma, só, bors. 
Panírozás: 1 közepes cukkini, só; 3 tojás, 2-3 evőkanál liszt; 2-3 evőkanál zsemlemorzsa, 1 evőkanál szezámmag; olaj, a sütéshez. 

1. A cukkinit meghámozzuk, 1-1,5 centis karikákra vágjuk, enyhén sózzuk és felhasználásig félretesszük. A fasírthoz a zöldségeket megpucoljuk és lereszeljük. A panírozáshoz a tojást felverjük, a szezámmagot belekavarjuk zsemlemorzsába és sorrendben előkészítjük külön tálacskákban: a lisztet, a felvert tojást és a szezámmagos zsemlemorzsát. 
2. Összeállítjuk a fasírtmasszát: a darálthúshoz adjuk a tojást és a tejben áztatott zsemlét, hozzáadjuk a reszelt sárgarépát, hagymát és fokhagymát, sózzuk, borsozzuk és összekavarjuk. 
3. A cukkinikarikák közepét óvatosan kiszedjük és a helyét megtöltjük fasírtmasszával. 
4. Az így előkészített, fasírttal töltött cukkinikarikákat előbb lisztbe, majd tojásba, utána a szezámmagos zsemlemorzsába forgatjuk és forró olajban mindkét oldalát kisütjük. 
5. Tetszés szerint semleges zöldségből készült főzelékkel vagy friss salátával tálaljuk. 

Jó tudni! 
• Ha fiatal a cukkini, nem szükséges meghámozni, illetve hámozhatjuk csíkosra. 
• Ha nincs cukkini, kisebb méretű tökből is elkészíthető.

Jó étvágyat!

2014. július 19., szombat

Töltött paprika gombás töltelékkel

A töltött paprika azon ételek közé tartozik, amit eMpszi táplálkozási tanácsadója szerint a szétválasztós étrendben egyik napon sem fogyaszthatunk ugyanis rizses-húsos töltelékben keveredik az állati fehérje a szénhidráttal, vagyis a cukorral. De szerencsére ennek áthidalására is van megoldás, ugyanis ha a húst gombával helyettesítjük, máris kitűnő zöldség- és tésztanapi ételt nyerünk, ráadásul, aki nem tudja, hogy gombával készült, nem veszi észre, hogy hús nincs is benne.

Elkészítési idő: 1 óra. A hagyományos töltött paprika újragondolt változata eMpszi táplálkozási tanácsadója szerint zöldség- és tásztanapra. 

5-6 kisméretű paprika, 20-30 dkg erdei gomba – rókagomba és vargánya – 1 nagy fej hagyma, 2-3 evőkanál olaj, 5-6 evőkanál rizs, 1 sárgarépa, só, bors, 1 tojás, 1-2 evőkanál kukoricaliszt, 1-2 szál zellerzöld, 3-4 evőkanál paradicsompüré, 1 evőkanál liszt. 

1. A zöldségeket megpucoljuk; a paprikákat kicsumázzuk, a hagymát kockára vágjuk, a gombát megtisztítjuk, megmossuk, a sárgarépát hasábokra vágjuk. 
2. A hagymát az olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a gombát, sózzuk, borsozzuk és a saját levében puhára pároljuk, majd hagyjuk kihűlni. 
3. Miután kihűlt a gomba ledaráljuk a sárgarépával együtt, hozzáadjuk a rizst és a tojást, ha szükséges még sózzuk és borsozzuk, majd annyi kukoricalisztet adunk hozzá, hogy ne legyen híg a töltelék. Összekavarjuk. 
4. A paprikákat ezzel a töltelékkel töltjük meg úgy, hogy a közepébe ujjunkkal lyukat nyomunk. A megtöltött paprikákat a töltelékes felükkel lisztbe mártjuk, majd egy edénybe sorakoztatjuk úgy, hogy a töltelékes felük felele legyen és egymást tartsák a paprikák. 
5. Annyi forró vizet öntünk alá, amennyi a paprikák felső feléig ér, pici sót teszünk bele és lassú tűzön addig főzzük, amíg rizsszemek megfőnek. 
6. Ezzel párhuzamosan egy másik edényben kb. egy liter vízben felforraljuk a paradicsompürét a zellerzölddel, ha szükséges sózzuk. 
7. A paradicsomos levet apránként a fővő paprikához adjuk és szintén lassan összeforraljuk. 

Jó tudni! 
• A gombás töltelék sokkal lazább szerkezetű, mint a húsos változaté, ha gyorsan főzzük – lobogtatjuk a tölött paprikát – könnyen kifut a töltelék a paprikából. 
• Termesztett gombával is készülhet; illetve minél többféle gomba van benne, annál ízeletesebb lesz.

Jó étvágyat!

2014. július 15., kedd

Szezámmagos rántott karfiol salátakrumplival

Pompás vasárnapi főételként is tálalhatjuk a képen látható szezámmagos rántott karfiolt salátakrumplival. A fenti főétel nagy előnye, hogy dobozolható és akár munkahelyi ebédként is fogyasztható. Ha tehát az elkészítését mondjuk vasárnapi zöldségnapra időzítettük, érdemes annyit készíteni belőle, hogy a hétfői tésztanapra is maradjon belőle, amit majd felcsomagolhatunk magunknak munkába vinni.

Elkészítési idő: 1 óra. A kitűnő ételt akár vasárnapi ebéd főfogásaként is felszolgáhatjuk zöldség és tésztanapon. 

Szezámmagos rántott karfiol: 1 közepes karfiol, só, bors, 2 tojás 2-3 evőkanál búzacsíraőrlemény, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa, 1 evőkanál szezámmag, olaj, a sütéshez. 
Salátakrumpli: 6-8 burgonya, egy nagy fej hagyma, 1 evőkanál olaj, só, bors, 2 evőkanál ecet, 2 kiskanál cukor. 

1. A karfiolt rózsáira szedjük, a burgonyát megmossuk, a hagymát megpucoljuk és tetszés szerint karikára vagy laskára vágjuk. A karfiolt enyhén sós vízben roppanósra főzzük, leszűrjük, majd minden oldalán enyhén sózzuk, borsozzuk. A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, és félkör alakú szeletekre vágjuk. 
2. A burgonyát egy tálba tesszük, hozzáadjuk a hagymát, sózzuk, borsozzuk, kevés olajat öntünk rá és összeforgatjuk. 
3. Egy csészényi vízben feloldjuk a cukrot, hozzáadjuk az ecetet, összekavarjuk, majd a tálban lévő burgonyára öntjük és átforgatjuk. Amíg a karfiolt kirántjuk, a salátakrumplit hűtőben tartjuk. 
4. A tojásokat egy mélyebb tálacskában felverjük, egy tányérba lisztet teszünk, egy másik tányérban összekeverjük a zsemlemorzsát a szezámmaggal. 
5. A karfiolrózsákat előbb lisztbe forgatjuk, majd a felvert tojásba, végül a szezámmagos zsemlemorzsába. Forró olajban minden oldalán kisütjük. 
6. A szezámmagos karfiolrózsákat tányérra tesszük, a salátakrumplit melléhalmozzuk és tálaljuk. 

Jó tudni! 
• A karfiolrózsákat egyszerűbben is kiránthatjuk lisztbe tojásba forgatva, illetve a zsemlemorzsába nem muszáj a szezámmagot keverni.

Jó étvágyat!

2014. július 14., hétfő

Rántott karfiol

A karfiol nagyon változatos módon beépíthető a szétválasztós étrendbe, ugyanis készíthetünk belőle levest, kenyérre kenhető krémet, de a rakott karfiol számtalan változata is közismert. Mivel semleges zöldség egyaránt fogyasztható hús-, zöldség- és tésztanapon. A képen is látható rántott változata lehet például köret húsok mellé húsnapon, de ugyanakkor kitűnő feltét is főzelékekhez zöldség és tésztanapon.

Elkészítési idő: 30 perc. Előételként is felszolgálható hidegtálakon nyári ünnepségeken. 

1 közepes méretű karfiol, só; illetve 2-3 tojás, bors és liszt. 

1. A karfiolt megpucoljuk, rózsáira szedjük, és enyhén sós vízben meglobbasztjuk, majd leszűrjük. 
2. A tojást csipetnyi sóval és borssal felverjük, egy tálacskában előkészítjük a lisztet, a karfiolrózsákat előbb lisztbe, majd tojásba forgatjuk, végül forró olajban megsütjük. 

Jó tudni! 
• A karfiol főzőlevét ne öntsük el, felhasználhatjuk zöldségleveshez alaplének!

Jó étvágyat!

Zöldbabfőzelék gombafasírttal

Finom semleges étel, hagyományos zöldbabfőzelékkel. Ha nem fogyasztunk hozzá kenyeret, akkor akár hús- és zöldségnapon is fogyasztható, kenyérrel fogyasztva pedig kitűnő tésztanapi étel, amit akár ebédre, akár vacsorára asztalra tehetünk és a család is szeretni fogja.

Elkészítési idő: 40 perc. Ízletes, hagyományos főzelék, amit egyaránt tálalhatunk a megfelelő feltéttel hús-, zöldség- és tésztanapon. 

30-40 dkg zöldbab, 1 nagy fej hagyma, 1 nagy paradicsom, 1 csokor petrezselyemzöld, só, ecet, 1 evőkanál liszt, pirospaprika, 2-3 evőkanál olaj. 

1. A zöldségeket megpucoljuk, megmossuk; a zöldbabot 2-3 centis darabokra tördeljük, a hagymát és a paradicsomot kockára vágjuk; a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. 
2. A hagymát kevés olajon üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk a paradicsomot és együtt puhára pároljuk.
3. A hagymás-paradicsomos alaphoz adjuk a zöldbabot, feltöltjük annyi fővő vízzel, amennyi épp ellepi, sózzuk és puhára pároljuk. 
4. Amíg fő a zöldbab elkészítjük a rántást: az olajon zsemleszínűre pirítjuk, megszórjuk pirospaprikával, felengedjük hideg vízzel és besűrítjük vele a főzeléket. 
5. Végül kevés ecettel ízesítjük, megszórjuk petrezselyemzölddel, tálaláskor tejfölt és gombafasírtot adunk mellé. 

Jó tudni! 
• A zöldbabot mindig lobogó, forró vízzel kell felengedni, ellenkező esetben megedződik.

Jó étvágyat!

Töltött cukkini

Kitűnő, könnyű, épp az idénynek megfelelő húsnapi főétel Réka töltött cukkinija. Előnye, hogy akár előre is elkészíthető, vagyis a cukkinikat akár előző este is megtölthetjük és másnap, amíg egyébbel vagyunk elfoglalva a sütőbe tolva megsütjük. Könnyű, nyári zöldséglevessel pompás fogást tehetünk a család asztalára.

Elkészítési idő: kb. 1 óra. Ízletes, nyári főétel, amit akár vendégvárónak is elkészíthetünk előre. 

2 db közepes cukkini, 30 dkg darált disznóhús, 2-3 db paradicsom, 1 paprika, 1 fej hagyma vagy 1 kötés újhagyma, 1 kis pohár tejföl, só, bors, pirospaprika, kevés reszelt sajt. 

1. A hagymát megpucoljuk, felkockázzuk, üvegesre pároljuk, megszórjuk pirospaprikával, sóval és borssal. Hozzáadjuk a darált húst, fehéredésig pirítjuk, felöntjük kevés vízzel, és puhára pároljuk. 
2. Közben a paradicsomot és a paprikát megmossuk, megpucoljuk, apróra vágjuk, a húshoz adjuk, és együtt pároljuk. 
3. A cukkiniket meghámozzuk, félbe vágjuk és a belsejüket kikaparjuk úgy, hogy kb. 1 cm-es pereme maradjon. A kikapart cukkinihúst apróra vágjuk és a húshoz adjuk. 
4. Amikor a zöldséges-húsos töltelék puhára főtt, belekavarjuk a tejfölt, és a kikapart cukkinik közepébe halmozzuk. 
5. A cukkinicsónakokat hőálló tálba tesszük, paradicsomkarikákkal és reszelt sajttal díszítjük, majd előmelegített sütőben addig sütjük, míg a cukkini is elkészül. 

Jó tudni! 
• A töltelék bármilyen otthon található zöldséggel gazdagítható, mert csak finomabb lesz tőle.

Jó étvágyat!

2014. július 11., péntek

Majonézes szegfűgomba

A különféle majonézes gombák kitűnő semleges ételek, amiket egyaránt fogyaszthatunk hús-, zöldség- és tésztanapon. Figyeljünk azonban arra, hogy melyik napon, mivel fogyasztjuk! Húsnapon például kitűnő mártogatós lehet rántott husik mellé, de sajttal és semleges zöldségekkel is finom. Zöldségnapon kimondottan ajánlom paprika- és uborkaszeletekkel fogyasztva, de lehet mártogatni zellerszárral is, aki szereti. Tésztanapon fogyaszthatjuk akár kenyérrel is, figyeljünk viszont arra, hogy ne együnk meg ennek ürügyén egy tonna kenyeret! Tésztanapon is inkább a képen is látható fittness-kenyret javaslom.

Elkészítési idő: 40 perc. Ízletes, kenyérre kenhető finomság, amit akár reggelire, akár vacsorára fogyaszthatunk. 

30-40 dkg szegfűgomba, 1 tojás sárgája, 1 dl olaj, 1 kiskanál mustár, 0,5 dl tejföl, 1 kis fej hagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, só, bors, citromlé. 

1. A szegfűgombát megpucoljuk, gyorsan átmossuk; a hagymát megpucoljuk és apró kockára vágjuk; a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. 
2. A szegfűgombát kevés olajon, enyhén sózva a saját levében megpároljuk, majd hagyjuk kihűlni. 
3. A tojássárgából az olajjal és mustárral majonézt kavarunk, hozzáadjuk a tejfölt, kevés citromlével, sóval és borssal ízesítjük. 
4. Az időközben kihűlt szegfűgombát a majonézhez keverjük, hozzáadjuk a hagymát és a petrezselyemzöldet, majd az egészet összekavarjuk. Ha szükséges sóval és borssal ízesítjük. 
5. Ropogós fitness-kenyérrel és friss paradicsommal tálaljuk. 

Jó tudni! 
• Ugyanilyen finom saláta készíthető laskagombából, csiperkéből, sarlós tölcsérgombából, galambgombából is vargányából is.

Jó étvágyat!

Árvalaskaleves

Ez is egy egyszerű és nagyszerű leves, amit szintén sok családban főznek a Székelyföldön. Két féle változata ismert, a böjtös - ami a képen is látható - illetve a füstölt szalonnapörcös változata. EMpszi táplálkozási tanácsadója szerint mindkettőt tésztanapon fogyasztjuk.

Elkészítési idő: 25 perc. Egyszerű és nagyszerű, épp ettől jó ez a leves. 

4-5 burgonya, maréknyi lebbencstészta, 1 fej hagyma, 1 dl tejföl, kevés olaj, pirospaprika, só, bors, ízlés szerint. 

1. A burgonyát és hagymát meghámozzuk, megmossuk; a hagymát apró-, a burgonyát nagy kockára vágjuk. 
2. A burgonyát bő vízben odatesszük főni, közben sózzuk. 
3. Ez alatt a lebbencstésztát kevés olajon világosra pirítjuk és a fővő leveshez adjuk. 
4. Amíg a lebencstésztával fő a leves, olajat hevítünk és megpirítjuk benne a hagymát. Megszórjuk pirospaprikával és berántjuk vele a levest. 
5. Tálaláskor tejfölt és borsot adunk mellé. 

Jó tudni! 
• Figyeljünk arra, hogy az olaj forró legyen, amikor a hagymát beletesszük, mert nem dinsztelni kell, hanem pirítani. Ugyanakkor arra is figyeljünk, hogy ne égessük meg sem a hagymát, sem a pirospaprikát. 
• Ha a pirospaprika megég, kesernyés ízt kap az étel. 
• Olaj helyett használhatunk füstölt szalonnát is. Ebben az esetben a kiolvasztott szalonnazsíron pirítjuk meg a hagymát, a szalonnapörcöket a végén adjuk a leveshez.

Jó étvágyat!

Paradicsomleves galuskával

Hamarosan lesz finom, friss kertiparadicsomból készülő házi paradicsomlé, akkor érdemes elkészíteni ezt a végtelenül egyszerű, hagyományos paradicsomlevest. Érdekessége, hogy ez a leves - noha talán évszázadok óta főzik ebben változatban a Székelyföldön - pompásan illeszkedik az eMpszi táplálkozási tanácsadója szerinti ételekhez. Tésztanapon fogyasztjuk.

Elkészítési idő: 25 perc. Gyorsan elkészíthető hagyományos leves, frissen készített paradicsomléből a legfinomabb. 

Paradicsomleves: 0,5 l paradicsomlé, 1 sárgarépa, diónyi zeller, fél paprika, 1 kisfej hagyma, só, pici cukor, csapott evőkanálnyi liszt, 1-2 evőkanál olaj. 
Galuska: 4-5 evőkanál liszt, 1 tojás. 

1. A zöldségeket megpucoljuk, megmossuk, a hagymát és a paprikát apró kockára-, a sárgarépát és a zellert nagyobb kockára vágjuk. 
2. Az előkészített zöldségeket kevés olajon megdinszteljük; ha a zsírjára sült, megszórjuk liszttel, és kavargatva még egy-két percig tovább pirítjuk. 
3. Felengedjük kevés vízzel, felforraljuk, hozzáadjuk a paradicsomlevet, ízlés szerint sózzuk, és puhára főzzük a zöldségeket. 
4. Ez alatt elkészítjük a galuskát: a lisztet a tojással összekeverjük, annyi vizet adunk hozzá, hogy sem túl kemény, sem túl lágy, kanállal könnyen formázható masszát nyerjünk. 
5. A galuskatésztát forró levesbe mártott kanállal, vagy nokedliszaggatóval beleszaggatjuk a fővő levesbe. 
6. Ha megfőtt a galuska, tálalhatjuk a levest. Tálaláskor adhatunk mellé cukrot. 

Jó tudni! 
• A galuska akkor főtt meg, ha feljön a fővő étel tetejére.

Jó étvágyat!

Lecsó

A lecsó olyan étel, amit a család is szívesen fogyaszt, ráadásul gyorsan elkészíthető. Akik pedig eMpszi táplálkozási tanácsadója szerint étkeznek, egyaránt fogyaszthatják zöldség- és tésztanapon. Másik előnye, hogy akár hidegen is fogyasztható, így dobozolva, a munkahelyünkre is bevihetjük.

Elkészítési idő: 30 perc. Egyszerű étel, aminek a legfőbb erénye, hogy ízletes, laktató és gyorsan elkészül. 

2 nagy fej hagyma, 2-3 paprika, 5-6 paradicsom, vizespohárnyi rizs, olaj, só, bors. 

1. A zöldségeket megpucoljuk, a hagymát és paprikát kockára-, a paradicsomot kisebb darabokra vágjuk. 
2. A hagymát és a paprikát kevés olajon üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk a paradicsomot és addig pároljuk együtt a zöldségeket, amíg puhulni kezdenek. 
3. Ez alatt a rizst pici olajon fehéredésig pirítjuk, majd hozzáadjuk a fővő zöldséghez. 
4. Feltöltjük vízzel, sózzuk, borsozzuk, kavargatva addig forraljuk, míg zubogva fő, majd lefödjük, és nagyon lassú tűzön készre főzzük. 

Jó tudni! 

• Bármilyen rizses ételhez – hacsak a receptleírás nem rendelkezik másként – kétszer annyi vizet adunk, mint amennyi is rizs űrtartalma. Például egy vizespohárnyi rizshez két vizespohárnyi vizet.

Jó étvágyat!

Stefánia-szelet

Tökéletes húsnapi étel Krisztina ötlete alapján, ami a család húsigényét is kielégíti napokra előre. Nem kell annyi olajat használni hozzá, mint a hagyományos fasírthoz és a formázással sem kell pepecselni. Sárgarépafőzelékkel tálaljuk. 

Elkészítési idő: kb. 1 óra. Gyakorlatilag ez is fasírt, csak egyben sütjük meg és rendszerint főtt tojás is van a közepében. 

0,5 kg darált hús (borjú és sertés, vegyesen), 4-5 cikk fokhagyma, 1 nyers- és 3-4 főtt tojás , só, bors, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa, 1 nagy fej hagyma, olaj. 

1. A hagymát és fokhagymát megpucoljuk; a hagymát apróra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük; a fokhagymát megreszeljük vagy finomra zúzzuk; a főtt tojásokat meghámozzuk. 
2. A darált húst egy tálba tesszük, hozzáadjuk a dinsztelt hagymát és a fokhagymát, a nyers tojást, sózzuk, borsozzuk és összegyúrjuk. 
3. Egy alufóliát kiterítünk, megkenjük olajjal zsemlemorzsát szórunk rá, majd egyenletesen elegyengetjük rajta a fasírtmasszát. Közepébe sorakoztatjuk a főtt tojásokat, az alufólia segítségével felgöngyöljük. 
4. Kalács- vagy őzgerincformában kb. 45-60 perc alatt megsütjük. Mielőtt kivennénk a sütőből, kicsomagoljuk, hogy a teteje megpirulhasson. 
5. Főzelékkel, vagy semleges zöldségből készül salátával tálaljuk. 

Jó tudni! 
• A fasírtmasszát nem muszáj alufúliába göngyölni ha őzgerincformában sütjük, elég ha kiolajozzuk a formát, a massza felét az aljába tesszük, rárakjuk a tojásokat és befödjük a másik felével.

Jó étvágyat!

2014. július 8., kedd

Rizzsel töltött paradicsom

Egyszerű zöldség- és tésztanapi étel Krisztinától, aki szerint paprikát, gombát és tököt is lehet tölteni ezzel a töltelékkel. Mindenképp érdemes kipróbálni!

Elkészítési idő: 40 perc. Egyszerű és ötletes tésztanapi étel, amit akár zöldségnapon is el lehet fogyasztani. 

4 nagy paradicsom, 4 evőkanál rizs, fokhagyma, ételízesítő, kevés olaj, pirospaprika, rozmaring. 

1. A paradicsomokat megmossuk, levágjuk a tetejüket (skalpjukat) és kikaparjuk a belsejüket egy tálba. A rizst bő sós vízben megfőzzük, elszűrjük, a főzőlevét megtartjuk. A fokhagymát finomra zúzzuk. 
2. A paradicsomok kikapart belsejéhez hozzáadjuk a főtt rizst, a fokhagymát, az ételízesítőt, kevés olajat, és tetszés szerint pirospaprikát meg rozmaringot. 
3. A paradicsomokat megtöltjük a rizses töltelékkel, visszatesszük a kalapjukat, beletesszük egy olajjal kikent tepsibe, majd aláöntjük a rizs főzőlevét. 
 4. Kb. 20 perc alatt sütőben átsütjük, közben többször is meglocsoljuk a lévével. 

Jó tudni! 
• Ezzel a rizstöltelékkel paprikát, tököt, gombát is lehet tölteni. 
• Aki szereti, gombát is tehet a töltelékbe és más fűszereket is használhat. 
• Fűszermennyiségben kevés sajtot is reszelhetünk a tetejükre, sőt, a család többi tagjának többet is.

Jó étvágyat!

2014. július 6., vasárnap

Szezámmagos csirkemell búzacsírás panírban

Az egyszerű rántott csirkemellet kevés szezámmaggal igazán parádés húsnapi étellé varázsolhatjuk, s hogy még "izgalmasabb" legyen a "bundáját" készíthetjük kevés búzacsíraörleménnyel. Na most ettől nem kell kétségbeesni, mert minden bióboltban lehet ilyesmit vásárolni és kitűnően helyettesíti a lisztet például panírozáskor.

Elkészítési idő: 1 óra. Pompás húsnapi fogás, friss zöldséggel, salátával kitűnő fogás, kenyeret sem kell enni hozzá. 

1 kicsontolt csirkemell, só, bors, 4-5 evőkanál búzacsíra örlemény, 2 tojás, 3-4 evőkanál zsemlemorzsa, 1 púpozott evőkanál szezámmag, olaj, a sütéshez. 

1. A csirkemellet felszeleteljük, sózzuk, borsozzuk, 1-2 órát hűtőben tartjuk. 
2. A tojást felverjük egy mélyebb tálacskában; egy tányérba tesszük a bízacsírát és egy másikban összekeverjük a zsemlemorzsát a szezámmaggal. 
3. A hússzeleteket előbb a búzacsíraörleménybe forgatjuk, majd a tojásba, végül a szezámmagos zsemlemorzsába. 
4. Forró olajban a hússzeletek mindkét oldalát aranybarnára sütjük. 
5. Sült vagy grillezett zöldséggel és sok salátával tálaljuk. 

Jó tudni! 
• A csirkemellet nem szükséges klopfolni, ugyanis nagyon hamar átsül. 
• A megsült csirkemellszeleteket szedjük konyhai törlőpapírra, hogy a fölösleges olajat felszívja. 
• Búzacsíra helyett használhatunk egyszerűen finomlisztet. 
• Ha nagyobb mennyiséget sütünk egyszerre, ajánlatos az olajat többször is kicserélni.

Jó étvágyat!

2014. július 3., csütörtök

Gombatokány brassói módra

Van az úgy, hogy nagyon megkívánunk valami régi ízet, amit a szétválasztós étrendben nem ajánlott fogyasztani. No, ilyenkor jön jól a gomba, amivel nagyanyáink még teljesen természetes módon helyettesítették, vagy pótolták a húst az ételekben. Nos, így lett a brassói aprópecsenyéből gombatokány brassói módra. Igaz az is, hogy a receptleírásban többféle gomba szerepel, mint amennyi a tányéron látható, mert ebben van ugyan kevés vargánya (hiripgomba), rizike (fenyőalja), egy kicsi őzláb és egy galambgomba, de a legtöbb benne a sarlós tölcsérgomba, vagyis tövisalja.

Elkészítési idő: 1 óra. A brassói aprópecsenye húsmentes változata, főételként vagy vacsorára tálaljuk.  
40-50 dkg gomba – vegyesen: rókagomba, vargánya, rizike, galambgomba, tölcsérgomba stb. –, 2 nagyfej hagyma, 1-2 cikk fokhagyma, fél dl olaj, só, bors, pirospaprika, 3-4 burgonya, illetve olaj a sütéshez. 

1. A gombát és a zöldségeket megpucoljuk, megmossuk; a gombát falatnyi szeletekre, a hagymát és a fokhagymát apró, a burgonyát nagy kockára vágjuk. 
2. A hagymát az olajon üvegesre dinszteljük, megszórjuk pirospaprikával, majd hozzáadjuk a gombát. Összekavarjuk, sózzuk, és fedő alatt addig pároljuk, amíg a gomba megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a fokhagymát és a borsot, majd még néhány percig együtt pároljuk. 
3. Amíg a gomba készül, bő olajban kisütjük a burgonykockákat, majd összekavarjuk a már kész gombatokánnyal. 
4. Paradicsomos salátával frissen tálaljuk. 

Jó tudni! 
• Egyszerre csak annyit készítsünk, amennyit elfogyasztunk! Felmelegítve már nem jó, mert a burgonya megszívja magát a tokány szaftjával.

Jó étvágyat!

Francia lecsó – Ratatouille

A francia lecsó kitűnő semleges étel, olyan, amit egyaránt lehet fogyasztani hús-, zöldség- és tésztanapon. Bár, elkészítése igényel némi jártasságot, hiszen a ratatouille úgy jó, ha a zöldségek benne roppanósak, de Rita leírása annyira részletes, hogy ha mindent betartunk, siker kornázza próbálkozásunk.

Elkészítési idő: 1 óra. Kitűnő második lehet, de akár vacsorára is felszolgálhatjuk önálló fogásként. 

1 padlizsán, 1 cukkini, 1 zöldpaprika, 2 fej hagyma, 6 paradicsom, 1 dl sűrített paradicsomlé, 2 cikk fokhagyma, petrezselyemzöld, kakukkfű, só, bors, olaj. 

1. A zöldségeket megmossuk. A cukkinit meghámozzuk, a paradicsomot leforrázzuk és a héját lehúzzuk. Mindegyik zöldséget egyforma nagyságú kockákra vágjuk. 
2. Külön edényben, kevés forró olajon minden zöldséget rendre megpirítunk, utána tányérra szedjük. 
3. Egy nagyobb lábosba visszatesszük a zöldségeket, ráöntjük a paradicsomlevet, ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal, megszórjuk zúzott fokhagymával, és mérsékelt lángon néhány percig, óvatosan átforgatva rövid idő alatt összeforraljuk. Végül kakukkfűvel és petrezselyemzölddel ízesítjük.
4. Melegen tálaljuk. 

Jó tudni! 
• A ratatouille akkor jó, ha a zöldség benne még roppanós! Figyeljünk arra, hogy az olaj, amiben pirítjuk, forró legyen, egyébként a zöldség párolódik és nem pirul. Ugyanúgy ne forraljuk sokáig a paradicsomlével sem, hogy ne főjjön meg a zöldség. 
• A ratatouille a francia konyha egyik remeke, padlizsánnal és/vagy cukkinivel készül, lényege, hogy mindig több kell legyen benne a padlizsán és/vagy a cukkini, mint a paprika. 
• A ratatouille-t mindig frissen készítjük és azonnal fogyasztjuk, nem tárolható hűtőben és nem fagyasztható, mert ezzel romlik az állaga.

Jó étvágyat!

Rongyos zöldségleves

Finom, könnyű, nyári leveske húsnapra! Olyankor érdemes készíteni, amikor sok a friss, zsenge zöldség. Érdekessége, hogy tetszés szerint alakítható egyéb zöldségek hozzáadásával vagy éppenséggel kihagyásával. Például, ha kihagyjuk belőle a tojást és a csirkehúsalaplét, egyszerű, ízletes zöldséglevest nyerünk, amit egyaránt fogyaszthatunk hús-, zöldség- és tésztanapon. Ha a tojást rizzsel vagy krumplival helyettesítjük, akkor príma zöldség- és tésztanapi levest nyerünk. Ha levesbetétnek galuskát teszünk bele, csak tésztanapon fogyaszthatjuk. 

Elkészítési idő: 40 perc. Egyszerű, könnyű leves, amit ebben a változatában csak húsnapon fogyaszthatunk. 

1-2 sárgarépa, 1 petrezselyem, 1 darabocska zeller, fél karalábé, fél fej karfiol, 1 kisfej hagyma, maréknyi zöldborsó, 20 dkg bármilyen erdei gomba, 2 l csirkehúsalaplé, 1 evőkanál kacsazsír, 1 tojás, 1 dl tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld, só, bors. 

1. A zöldségeket megpucoljuk; a hagymát apró kockára, a többit pedig tetszés szerint feldaraboljuk. A gombát megpucoljuk, megmossuk és falatnyi szeletekre vágjuk; a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A csirkehúsalaplét felforraljuk. 
2. A kacsazsíron megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a gyökérzöldségeket és a zöldborsót, majd addig pároljuk, amíg a zöldségek színt váltanak. 
3. Ekkor feltöltjük a forró csirkehúsalaplével, ha szükséges, még sózzuk, hozzáadjuk a rózsáira bontott karfiolt és a gombát, majd addig főzzük, amíg minden zöldség megpuhul benne. 
4. A tojást elkavarjuk annyira, hogy a sárgája a fehérjével egynemű masszát képezzen, de nem verjük fel habosra, majd a levest folytonosan kavargatva a tojást „belerongyoljuk” a fövő ételbe. 
5. Végül a tejfölt elkavarjuk kevés forró levessel, majd a keverékkel legírozzuk a levest. 
6. Tálaláskor gazdagon megszórjuk petrezselyemzölddel és borsot adunk mellé. 

Jó tudni! 
• A csirkehúsalaplét helyettesíthetjük csirkés húsleveskockával is. 
• A legírozás azt jelenti, hogy amint a levesbe kerül a tejfölös keverék, tovább nem forraljuk. 
• A levest tetszés szerint savanyíthatjuk is kevés citromlével.

Jó étvágyat!